Свободно време

Как да реагираме при терористична атака

Столична община готви План за противодействие на тероризма с включени съвети към гражданите

20.02.2018г. / 10 02ч.
Мария Дуковска
Снимка: istock

Снимка: istock

В Плана за противодействие на тероризма на Столична община, който ще се гласува на 22 февруари тази година, са включени ценни съвети към гражданите как да реагират при терористична атака. Прочетете някои от тях и спазвайте указанията, ако се окажете в подобна ситуация.

В метрото

При взрив в метрото не бързайте да слизате, защото не се знае дали е прекъснато контактното напрежение на релсите. Ако се намирате в тунел, закрийте устата и носа си, легнете на пода и се придържайте към съветите на машинистите.

Ако бъдете взет за заложник от въоръжени лица, не им противоречете и спазвайте указанията им. Не се дръжте предизвикателно, последното нещо, което би искал похитителят, е да се наложи да ви убие. Мъртвият заложник не представлява никакъв коз за водене на преговори, обясняват от СО. Препоръката е да се установява контакт с похитителите – да се поиска вода, храна, лекарства, но търпеливо и в никакъв случай да не се засяга достойнството им.

За какво да внимавате

Бъдете внимателни в близост до хора, които са облечени неподходящо за сезона. Следете внимателно мимиките на лицата им. Човек, който се готви да извърши атентат, обикновено изглежда съсредоточен с плътно стиснати устни.

Не приемайте подаръци от непознати.

На улицата: ако попаднете в тълпа, оставете се тя да ви води, но при удобен случай се откъснете от нея.

Разширете ръцете си в лактите, за да може да дишате, ако сте притиснати.

Ако сте паднали на земята, опитайте да се изправите, ако не можете, свийте коленете към главата си и прикривайте с ръце главата и тила си.

>> 6 начина да помогнете на човек с паник атака <<

В градския транспорт: при взрив закрийте носа и устата си с дреха и легнете на земята, за да не се задушите.

Ако превозното средство, в което се намирате, е превзето от терористи, не ги гледайте в очите и не се вторачвайте в тях.

Ако някой от терористите захвърли оръжието си, не го вземайте, защото спецчастите могат да ви помислят за един от терористите.

В самолет: дайте на терористите всичко, което ви поискат, приемете тактиката на пасивното съпротивление, не правете резки движения и не повишавайте тон, при стрелба се скрийте зад седалките, не тичайте.

Столичният кмет ръководи действията при тероризъм или заплаха на територията на общината, координирано с Националния оперативен щаб.

Степените на готовност за реагиране при терористична заплаха са зелена, жълта, оранжева и червена, последната не е готовност, а реагиране.

И при оранжева степен съществува информация за реален риск от терористичен акт. При необходимост се въвеждат ограничения за придвижване на гражданите, посещенията на места, където се събират повече от 50 човека, обществения транспорт и др.

>> Паник атаките - причини и симптоми <<

Коментирай